Tornyos Márton - Horváth Endre-díjas festőművész - képei a Horváth Endre Galériában
Tornyos Márton - Horváth Endre-díjas festőművész - képei a Horváth Endre Galériában
Balassagyarmat Rákóczi u. 50. január 11-február 20-ig.
Zérczi István
2020-01-20 08:56
Tornyos Márton válaszai
Tornyos Márton válaszai
2020-01-20 (5 ÉVE)
Ahogy minden gyerek, már óvodás korom előtt elkezdtem "nyomot hagyni". Szerencsére nálam ez a jó szokás nem maradt el és 1995-től a balassagyarmati Rózsvölgyi Márk Művészeti Iskola rajz tanszakos növendéke voltam egészen végzős gimnazista koromig. Érettségi után az egri főiskolán folytattam rajz tanári, majd animáció szakon. Bár a főiskolát otthagytam, a megszerzett tapasztalatot és szemléletmódot az alkalmazott grafika területén kezdtem el hasznosítani először az Ipoly TV-nél. Szegeden és Budapesten is dolgoztam grafikusként, mielőtt újra visszatértem Gyarmatra, ahol azóta már egyéni vállalkozóként készítek grafikai és dekorációs munkákat. A képzőművészettel komolyabban a főiskolai évek alatt kezdtem foglalkozni, ez az aktuális élethelyzetemnek megfelelően hol kisebb, hol nagyobb intenzitással, de azóta is tart.
Milyen technikákat használ?
A képeim többnyire vegyes technikával készülnek a legkülönfélébb anyagokra. A klasszikus feszített és kasírozott vásznakon kívül "talált tárgyakra" is festek, például szekrényajtókra, elázott, elszíneződött farost lemezekre, szétlőtt céltáblákra, tulajdonképpen bármire ami lapos és megtetszik. A festékekre nagyjából ugyanez vonatkozik: az olajfesték kivételével szinte bármit egymásra kenek és fújok ami a kezem ügyébe akad. Ezekbe aztán még frissen és száradás után is belerajzolok krétával, szénnel, újabban pedig mindenféle filctollakkal. Ennek megfelelően elég sok véletlenszerű folt és felület jön létre, amik befolyásolják az egyes képek témáját, de egyébként általában a "kozmikus tájképek - idegen civilizációk - párhuzamos univerzumok" tengelyen vizsgálódok.
Sok más technikát is szoktam alkalmazni, amit a munkám során használok, pl fotó, szitanyomás, digitális nyomtatás, öntapadós fólia vágás, de az utóbbi időben a kerámiával is közelebbi kapcsolatba kerültem.
Milyen csesztvei kötődése van?
Bevándorló vagyok. A szüleim Benczúrfalváról származnak, én Balassagyarmaton születtem és éltem ifjú koromat. Családalapítás céljából vonzott ide az alacsony népsűrűség és a jó levegő.
Mennyit van Csesztvén?
Hetente körülbelül 100-110 órát. A munkahelyem Balassagyarmaton van, de a (F)elmerülés című kiállításom anyaga például néhány utómunkától eltekintve teljes egészében itt készült a faluban.
Mik a hosszabbtávú tervei?
Jó lenne közelebb hozni egymáshoz a munkát és művészetet, ezért "családi vállalkozásban" saját tervezésű és kivitelezésű dekor és dizájn termékek gyártását tervezzük, amihez már készülnek a vázlatok és a prototípusok. Szeretnék egy saját művészeti albumot is kiadni, úgy érzem már összegyűlt egy értékelhető anyag az elmúlt 15 évből.
Zérczi István