Csesztve környékén - határon innen és túl - az alábbi várakat javasoljuk felkeresni (a rövid ismertetőket a Wikipédia szövegeiből ollóztuk). A linkek a Csesztvéről oda vezető útvonal terve(ke)t mutatják.
Bozóki vár (SK)
Bujáki várrom
Csábrádi vár (SK)
Drégely vára
Füleki vár (SK)
Hollókői vár
Castrum Hollokewnéven. Az 1300-as évek belviszályaiban több főúré és a királyé is volt, mindenki bővítette. A török időket császári végvárként kezdte. Többször gazdát cserélt – általában jelentős ostrom nélkül, majd 1683-ban a török alól Sobieski János lengyel király csapatai szabadították fel. Ezután hadászati jelentőségét elvesztette, I. Lipót 1701-ben elrendelte lebontását, de nem hajtották végre. 1711-ben az ország békéjére és az ország nehéz anyagi helyzetére tekintettel a vár bejáratait, hídjait és a külső várudvar szakaszait elbontották, így a vár elkerülte a teljes lerombolást. 1718-ban már romként említették, és a következő évszázadokban az időjárás – és a köveket elbontó lakosság – valóban erősen megkoptatta falait. A birtok a XVII. század elején a Forgáchok kezébe került, majd 1860-ban a Pulszky család vásárolta meg. Omladékai között egy ideig a környék szegényei laktak. Bár az elmúlt kétszáz évben a falaik egy részét építőanyagnak elhordták, még így is Hollókő a megye legépebben maradt, a középkori építkezés jegyeit is tükröző vára.
Kékkő vára (SK)
Keykkwnéven. A falu feletti sziklacsúcson állnak várának romjai. A Balassák építették a 13. század második felében, majd 1290-ben ostrommal foglalták vissza a Hont-Pázmány nemzetségbeli Kázmér fiától. A XIV. század elején Csák Máté foglalta el, majd halála után a Zólyomi nemzetségből származó Péter birtoka lett. 1576-ban a török hadak közeledtére őrsége megszökött és a vár csak 1593-ban szabadult fel, amikor a kivonuló törökök felrobbantották. 1603 és 1612 között Balassa Zsigmond építtette újjá. A XVII. században többször is feldúlták, romos lett és elhagyták.
Nógrádi vár
Salgói vár
Sámsonháza, Fejérkő vára
Somoskői vár (SK)
pogányseregek hatalmába. Somoskő helyőrsége majd két évtizedig kitartott a két ellenséges vár között. Az Oszmán Birodalom hadai végül 1576-ban rövidebb ostrom után elfoglalták, így egészen 1593 őszéig lengette a szél a török lófarkas zászlót tornyai felett. Ekkor helyőrsége a közeledő királyi sereg elől gyáván megfutamodott. A következő időszakban, jelentős mértékben átépítették védőműveit, például ekkoriban emelték a hatalmas ágyútornyait. Végső romlását az 1682-es füleki ostrom idején, a környéken portyázó lovasok okozták, akik felgyújtották épületeit, s ezzel végképp elvesztette hadi fontosságát.
Somoskő nem nagy vár, nem is nagy hegyen fekszik, de bámultam építését, mely gyönyörű öt-, hat-, hétszögű kövekből van.További romlásának az 1970-es években megkezdett helyreállítási munkálatok vetettek véget
Szanda vára
pogányokgyakori rablóportyáinak megbosszulására végül 1551-ben a balassagyarmati magyar vitézek – a legenda szerint egy rejtett üregen keresztül – behatoltak a hegyi erősségbe, annak őrségét az utolsó emberig levágva. A győztes keresztény katonaság elvonulása során felrobbantotta falait, hogy többé ne szolgálhasson a pogány búvóhelyéül. Azóta egyre romosabb, régészeti feltárása és megóvása még várat magára.
Szécsényi vár és -kert
Megosztás
Hírek
A 2024-es Csesztvei Szüreti Nap programja
Forrás: Madách Imre Emlékház FB oldala.
tovább
Hírek
Kirándulás
A Dunakanyar szívébe. Forrás: Kalmár Attila FB oldala.
tovább
Hírek
Szüreti Nap 2024
Megvan az időpont!
tovább
Hírek
Cserháthalápi Betyártalálkozó 2024
Dalkörünk is fellépésével szinesítette a neves eseményt.
tovább
Hírek
Családi Nap 2024
A Csesztvei Gyermekekért Alapítvány rendezésében 2024.08.17-én.
tovább
Hírek
Hatósági méh-zárlat elrendelés
Méh betegséget találtak.
tovább