Nyomtatási lehetőségek
PDF: Képek: /A4


Dátum:

Idő:
: :
: :
Csesztve
 
  • ...
  • Ősi emlékezet
  • Régészeti leletek
  • Régebbi és mostani időkben (1884)
  • Népszokások
  • Restaurált parasztház
  • Csesztvei paplak
  • Tájház
  • Népviselet
  • Régi fényképek
  • Dalkör
  • Mesék
  • Riportok, történetek
HU EN SK
Felhasználói Fiók
Elfelejtett azonosító vagy jelszó

Regisztráció
 
cikk alja
  •  
  • CseHaKE
  • Hagyományőrzés

Népszokások


967x1289 px

Roza Jánosné, Irénke (1942-2007)
Roza Jánosné, Irénke (1942-2007)

Csesztvei, régi népszokások

Csesztvei, régi népszokások

A néhai Rozáné Irénke egyesületünk lelkes, alapító tagja, a falu nyugdíjas tanítója (akinek az édesapja is itt volt tanító) készített 2004-ben egy dolgozatot Adalékok Csesztve történetéből és életéből címmel.

...A történelem mellett ide valók a népszokások is. Jó tulajdonsága az embernek, hogy nehezebb időkben is megtalálja az alkalmat egy kis vidámságra.


Az alábbiakban kiemeltük a dolgozat régi csesztvei szokásokról szóló részét, az teljes dolgozat innen letölthető.

Σ dokumentum: 1

Roza Jánosné - Adalékok Csesztve történetéből, életéből

Csesztvei, régi népszokások

Újév: Természetes volt, a rokonok otthon köszöntötték egymást. Vendéglátás: egy kis pityóka, kolbász, kalács. Még mostanság is, idegen kisgyerekek, muzsikusok jönnek újévet köszönteni.

Farsang: Szombaton, a szegényebb aprónép hosszú, csörgős botokkal beköszöntöttek a házakhoz.
Csörgették a botot és kántálták:
Hó, hó farsang, itt van már a farsang!
Aki nem ad szalonnát, kiszúrom a gerendát!

Természetesen mindenhol szúrtak a botra füstölt húst, és bőrdarabokat. Este ebből főztek kocsonyát. Vasárnapi ebéd: kolbászleves, bodag, herőke. Este: tepsibál.

Nagyböjt: túlzásoktól tartózkodás. Nem illett nótázni kocsmában sem. Nagypéntek: szigorú böjt, az evangélikusok legnagyobb ünnepe. Katolikusoknál Szentségimádás, tisztelgés Jézus sírja előtt.
Húsvét: Nagyszombat. Kocsonya és sonka főzés. Tojásfestés. Kemencében sült túróslepény, lekváros, cimetes (fahéjas) tekercs, mákos kalács. Estefelé gyertyás körmenet. Lányok vitték a lobogókat népviseletben. (Ma már nincs.)
Vasárnap: mindenkinek ünnepi istentisztelet, (kötelező annak is, aki máskor nem megy templomba.)
Húsvéthétfő: Vízzel locsolkodtak. Ajándék, piros tojás. A közeli vendégeket kínálták sonkával, tojással, egy-egy pohár házi borral, szombati kaláccsal. Este: tepsibál. (Ma már nem így van.)

Májusfa állítás. Mint minden helyen, itt is állítottak a lányos házak előtt fát, melyet feldíszítettek szalagokkal, boros üvegekkel. Az 1700-as években szoktak állítani májusfát az evangélikus templom előtt.
Egy régi ének: (? Mari néni mondta, sajnos már nincs köztünk.)
Édesanyám hol a kendőm?
B. Laci a szeretőm.
Állítják a májusfát, arra kellene a kendő.
Ott van lányom, a sublótban, szépen összehajtogatva.
Vidd ki lányom a piros kázsmért, hogy legyen a májusfa nagyon szép.

Pünkösd: Húsvét ünnepét követi 50 nappal. A 18. század végétől ismert a pünkösdölés. A községben nem volt hagyománya. Jó néhány évvel ezelőtt bemutattunk a templomban pünkösdölést (10-12 éves gyerekekkel).
Csak részletek:
Mi van ma, mi van ma?
Piros pünkösd napja.
Holnap lesz, holnap lesz a második napja.
András, bokrétás, felséges jó táncos,
Jól megfogd, jól megfogd a lovad kantárját!
Ne tipesse, ne tapossa a pünkösdi rózsát!
Pünkösdi királynő:
Én kicsi vagyok, nagyot nem szólhatok,
Mégis az Istennek dícséretet mondok.
Nem anyától lettem, rózsafán termettem.
Piros pünkösd napján, hajnalban születtem.
Minden szereplő:
Szentlélek áldása szálljon erre a házra,
a benne lakókat indítsa vígságra!
Öregasszonyoknak töltött galambocskát, öregembereknek csutora borocskát.
Ide kínálkozik Balassi Bálint verse:
Áldott szép pünkösdnek gyönyörű ideje,
Mindent egészséggel látogató ege,
Hosszú úton járókat könnyebbítő szele.
Neked virágoznak bokrok, szép violák,
Folyó vizek, kutak, csak neked tisztulnak.
A jó hamar lovak is csak benned vigadnak.

(Szívesen munkálkodnék néhány dologban, de nincs kivel. A fiatalok tanulni, vagy munkába elmennek reggel, este jönnek fáradtan.)

Legközelebbi ünnep: Péter – Pál. Az aratás kezdete. Gyönyörűszép szalmakoszorúkat fontak maguknak, meg a gazdáknak is. Aratás végeztével tepsis bál, amikor az uraság szerényen megvendégelte munkásait.

Augusztus 20. Egyházi ünnep. Csak az 50-es években lett az új kenyér és az alkotmány ünnepe.

November, Mártonnap (búcsúnap) Lúdvágás, pampuska, túróslepény, az újbor iszogatása, bál.

December Lucázás: A szamárságok éjszakája. Elmondás után: A legények szétszedték a lovaskocsit, - és éjjel – felrakták a darabokat a házak tetejére. Hogy csinálták? A kiskapukat bedobálták a patakba. A kerítéseket bemázolták. A házak elé a tollfosztás maradványát – kosztonkát – betaposták a sárba. Lucaszéket nem faragtak.

Karácsony előtt: minden reggel hajnali mise, roráté, ma már nincs. Aprószentek napján a kanász fűzfavesszővel megsuhintotta a lányokat, hogy frissen ugorjanak. Kapott érte némi ajándékot.
Advent idején szokás volt: kisebb méretű, nyitott szalmafedeles házikóban elhelyezték a kis Jézus, Mária, József szobrát, mellette báránykák, szamárka. Beköszöntek a házakhoz: Szabad betlehemezni? (Szabad volt.)
Énekelték:
Szállást keres a szent család.
A kis Jézus megszületett,
nincsen aki befogadja őt,
ki égnek-földnek ura.
Segítsetek jó emberek,
essen meg rajtunk szívetek.
Dicsértessék a Jézus Krisztus.
(Némi ajándékot kaptak: diót, almát, néhány fillért.)

Nagykarácsony. Mindenhol családi ünnep. Ádám, Éva napján mákos guba, forraltbor. Mindenhol állítottak karácsonyfát, legtöbb helyen borókát. Díszítették otthon főzött szaloncukorral, színes papírszalagokkal, dióval, almával. Ez estén a család gyermekei kilopakodtak az ablak alá, énekelték: Mennyből az angyal... A gazda behívta őket – mintha idegenek lennének – és megajándékozta őket apró ajándékokkal. (Már jó előre elő volt készítve.)
Éjféli mise előtt beszélgetés, kártyázás családi, baráti körben. A mise mindenkinek kötelező, aki csak járni tud.
A következő napon nagymise. Húsos, de egyszerű ebéd, kalács.

Szilveszter: Mindkét felekezetnél kötelező részt venni az esti hálaadáson. Kártyázás sorban a házaknál (60-as évektől a kocsmában.) Házaknál kínálás húsételekkel – fasírozott -, kaláccsal, meleg borral. (Régebben házaknál tepsis bál, később a kultúrházban zenés bál, hajnalig.)

Tollfosztás: minden háznál esemény volt. Összejött a rokonság, szomszédok. Kibeszélték mindenki ingét-rokolyáját. Hagyományos kínálás: mákos kukorica, bodag, meleg bor. A haszontalan suhancok most is kitaláltak valamit: hol verebeket, hol kakast dobtak be, megrémültek az állatok, a fosztók sikoltoztak, mert szanaszét szállt a toll. Akkor sem villanyvilágítás, sem rádió. Úgy múlatták az időt, ahogy tudták.

Lakodalom: (elmondta Cs. M. Néni):Ősszel, amikor véget ért a betakarítás, meg volt az új pálinka, bor. A harmadik szomszédunkban (1924) lakodalom volt. Nagyon szerettem a magyar nótákat, énekeltem a 'Nem vagy legény Berci'-t. (Hat éveske lehettem.) Annyira megtetszett a cimbalmosnak, föltett az asztalra, ott énekeltem tovább. Régen szinte egyeztek a szokások. Manapság sok a változás. Nálunk az étrend: katlanban főtt tyúkleves, házilag gyúrt tészta, a főtt húshoz torma, vagy paradicsomszósz (omócska). Paprikás hús, savanyúság. Ahol vágtak malacot, fasírozott, sült hús. Sütemények: különféle rétes, túróslepény, mákos – káposztás kalács. Menyecsketánc után kínálás: (hajnalban) pálinkával, kolbásszal. Ma már flancosak a lakodalmak, akármilyen mutatósak, gazdagok is, hol vannak a régiekhez. Csak a sok ajándék.

Keresztelő: Kis lakásokban sokan éltek együtt. Amikor eljött a szülő anya ideje, vesszőkávákat tettek az ágy köré, az egészet beborították könnyű, csipkés, gyolcs lepedővel, a háziakon kívül a bábaasszony végezte a teendőt. Más ne lássa. A szülés után két nappal a komasszony húslevest, húst, nagy tányér süteményt vitt a mamának, hogy erősödjék. Két héten keresztül, hétköznap is. Két hét múlva keresztelő. A keresztszülők pólyapénzt adnak. (Manapság aranyfülbevaló, aranylánc, aranygyűrű.) Ünnepi ebéd: leves, leveshús, paprikás. A komasszony hozta a süteményt. A keresztszülők akkor még vállalták, segítették a gyermeket hitbéli fejlődésében, első áldozásra, bérmálásra, házasságkötésre, vagy evangélikusoknál konfirmálásra.
Ma meg?

A kapcsolódó albumba feltöltöttük azokat a képeket, amiket 2004-ben készítettünk Irénkéék udvarán az általa rögtönzött kiállításról.
A linkeken olyan előadásokról készült videók nézhetők meg, amiket egyesületünk tagjai a gyerekek közreműködésével hoztak létre.
www.videok.hu/view_video.php?v ... www.videok.hu/view_video.php?v ...
1
Cserép edények
2
Szalma és csuhé fonatok
3
A környéken talált hadi eszközök
4
Irénkéék pince lejárata
5
Hímzett azsúrozás közelről
6
Terítő
7
Hímzett törölközők, konyharuhák

cikk teteje
  •  
  • CseHaKE
  • Hagyományőrzés

Megosztás

 

Hírek

Fráter Erzsikére emlékezünk

Fráter Erzsikére emlékezünk Forrás: Madách Imre Emlékház FB oldala
tovább

Hírek

Családi Nap 2025

Családi Nap 2025 A Csesztvei Gyermekekért Alapítvány szervezéséven (Madách Imre Emlékház). Forrás: az alapítvány FB oldala.
tovább

Hírek

A 4. tanösvénytábla karbantartása

A 4. tanösvénytábla karbantartása Sajnos az egyik lába korhadásnak indult, a délutáni napsütés a sötét műanyag táblát meghólyagosította. Terv: felújítani.
tovább

Hírek

Színházi előadás Csesztvén

Színházi előadás Csesztvén
tovább

Hírek

Ösvény és kilátóarbantartás 2025.06.18

Ösvény és kilátóarbantartás 2025.06.18 Sokan voltunk, sok munkaóra gyűlt, az esedékes karbantartási munkákba belekezdtünk.
tovább

Hírek

Múzeumok éjszakája 2025

Múzeumok éjszakája 2025 Forrás: Madách Imre Emlékház FB oldala
tovább

2025 Csesztve Község Önkormányzata • Design by ONDEPU
 
OK